Deklaracja dostępności

2025-03-19

Wstęp deklaracji

Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości, dalej MCP, zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej  www.mcp.malopolska.pl

Dane teleadresowe:
Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości
ul. Armii Krajowej 16, 30-150 Kraków
tel.: 12 376 91 00,
e-mail: sekretariat@mcp.malopolska.pl

Data publikacji strony internetowej: 2014-09-30.
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2023-11-30

Stan dostępności cyfrowej

Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności i wyłączeń wymienionych poniżej. 

Niedostępne treści

Niezgodność z załącznikiem

  • mogą zdarzyć się sytuacje, że pomimo starań redaktorów strony, niektóre informacje zamieszczone w postaci artykułów lub załączników, są niedostępne cyfrowo. Dokumenty niespełniające wymogów dostępności, niezbędne do realizacji bieżących zadań, są sukcesywnie zmieniane. Zapewniamy również alternatywny sposób dostępu;
  • udoskonalanie naszej strony to proces. Staramy się zapewnić dostępność, jednak jeżeli znajdziesz błędy, masz uwagi lub chcesz nam pomóc poprawić naszą stronę prosimy o kontakt pod adresem e-mail: dostepne@mcp.malopolska.pl.

Treści nieobjęte przepisami

Niektóre informacje zamieszczone na stronie w postaci artykułów lub załączników są niedostępne cyfrowo np. przygotowane zostały w oparciu o zasady przyjęte w innej instytucji.

Udogodnienia, ograniczenia i inne informacje

Strona internetowa posiada następujące ułatwienia dostępu:

  • podwyższony kontrast (czarne tło, białe litery),
  • możliwość powiększenia wielkości liter na stronie,
  • mapa strony,
  • focus wokół elementów nawigacyjnych,

Dodatkowe ułatwienia:

Skróty klawiaturowe

Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.

Data sporządzenia deklaracji

Oświadczenie sporządzono dnia: 2020-03-13

Data ostatniego przeglądu i aktualizacji: 2025-03-19

Deklarację przygotowaliśmy na podstawie samooceny, w wyniku której opracowany został audyt z dostępności strony.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Monik Jamróz — mejlowo dostepne@mcp.malopolska.pl lub telefonicznie 12 376 91 95 (dotyczy powiadomień o braku dostępności cyfrowej oraz żądań zapewnienia dostępności cyfrowej).

Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.

Zgłaszając takie żądanie podaj:

  • swoje imię i nazwisko,
  • swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
  • dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
  • opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.

Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.

Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Jeżeli w odpowiedzi na wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgodzisz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę. Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.

Ewentualną skargę złóż listownie lub e-mailem do naszego urzędu:

Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości
ul. Armii Krajowej 16, 30-150 Kraków
mail: sekretariat@mcp.malopolska.pl

Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie: www.rpo.gov.pl

Pozostałe informacje

Dostępność architektoniczna

Skrócone opisy siedziby MCP i rozmieszczenia pomieszczeń wewnątrz budynku zamieściliśmy w zakładce Lokalizacja na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Opisy mają formę tekstu i informacji głosowej w postaci nagrań audio.

MCP ma siedzibę w biurowcu Newton, stanowiącym część Kompleksu Biurowego Korona (biurowce: Galileo, Newton, Edison, Pascal), przy ulicy Armii Krajowej 16 w Krakowie. Budynek Newton znajduje się w środkowej części kompleksu, pomiędzy biurowcami Galileo i Edison. (Mapa).

Do MCP można dojechać bezpośrednio liniami autobusowymi: 139, 164, 173, 199, 310, 501, 511, 601, 611 – przystanek Przybyszewskiego 01 (od strony centrum Krakowa), przystanek Przybyszewskiego 02 (od strony Bronowic).

Aktualne rozkłady jazdy Komunikacji Miejskiej w Krakowie znajdują się na stronie http://rozklady.mpk.krakow.pl.

W odległości ok. 2 km od siedziby MCP, znajduje się przystanek kolejowy Kraków Bronowice. Z tego przystanku kursują pociągi w kierunku Katowic, Rzeszowa, Krzeszowic, Olkusza, Oświęcimia, Trzebini, Wieliczki, Wodzisławia Śląskiego oraz Krakowa Głównego i lotniska Kraków Airport.

Do MCP można również dostać się samochodem. Dysponujemy bezpłatnymi miejscami parkingowymi dla Gości, w tym dwoma dla osób z niepełnosprawnościami. Miejsca nie są oznakowane. Osoby odwiedzające MCP powinny zgłosić się do pracowników obsługi parkingu (przy szlabanie), którzy wskażą miejsce parkingowe. Na parking można wjechać od strony ulicy Przybyszewskiego lub od ulicy Lea.

Wejście główne do budynku znajduje się od strony ulicy Armii Krajowej. Od strony ulicy Armii Krajowej do budynków kompleksu prowadzą schody. Podjazd dla wózków znajduje się przy biurowcu Edison, w pobliżu przystanku autobusowego Przybyszewskiego 01. Powierzchnia wzdłuż biurowców jest wypłaszczona i utwardzona, umożliwia swobodne poruszanie się wózkiem. Wejście główne do budynku znajduje się na poziomie chodnika i jest przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Szklane, szerokie drzwi wejściowe są oznakowane i otwierają się automatycznie. Po lewej stronie od wejścia głównego znajduje się Recepcja budynku. Na ścianie znajduje się duża, kontrastowa tablica informacyjna wskazująca jakie firmy mają siedzibę w budynku. Przejście do dalszej części budynku i wind jest zabezpieczone bramkami, przez które może przejechać osoba na wózku.

W holu, na wprost wejścia głównego, znajdują się cztery windy przystosowane dla osób z niepełnosprawnością.

Wysokość drzwi do wind wynosi 200 cm. Szerokość kabin dźwigów wynosi 110 cm, a długość 215 cm. W dwóch windach drzwi do windy rozsuwane są na prawą stronę od wejścia z korytarza do kabiny. W windach tych lustra umieszczone są po prawej stronie, a panele sterujące po lewej stronie od wejścia. W dwóch windach drzwi do windy rozsuwane są na lewą stronę od wejścia z korytarza do kabiny. W windach tych lustra umieszczone są po lewej stronie, a panele sterujące po prawej stronie od wejścia. Panel sterujący wyposażony jest w dodatkowe oznakowania dla osób niewidomych (wypukłe cyfry opisane alfabetem Braille’a). Windy wyposażone są w komunikaty głosowe informujące o otwarciu i zamknięciu drzwi oraz numerze piętra, na którym zatrzymuje się winda. Po otwarciu drzwi nie ma różnicy poziomów, co zapewnia wjazd do wnętrza bez przeszkód. MCP zajmuje trzy kondygnacje:

  • pierwsze piętro budynku, gdzie znajdują się pokoje referatów ds. wyboru, realizacji i kontroli projektów Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 
  • drugie piętro, gdzie znajdują się pokoje referatów ds. wyboru, realizacji i kontroli projektów Europejskiego Funduszu Społecznego oraz pokoje Referatu ds. Informacji i Analiz, Referatu ds. Instrumentów Finansowych, Referatu ds. Nieprawidłowości i Windykacji, Referatu ds. Protestów, Inspektora Ochrony Danych, stanowisko ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Na tym piętrze znajduje się także Punkt Kontaktowy.
  • dziewiąte piętro, gdzie znajdują się między innymi biuro Dyrekcji, Sekretariat, kadry oraz pokoje pozostałych komórek organizacyjnych.

Punkt obsługi Klienta. Klientów obsługują pracownicy Sekretariatu MCP zlokalizowanego na dziewiątym piętrze. W Sekretariacie MCP znajduje się lada do obsługi na wysokości 107 cm z obniżonym do 72 cm blatem do obsługi osób na wózkach. W miejscu obniżenia blat jest wypuszczony na głębokość ponad 30 cm z przestrzenią na nogi w celu ułatwienia podjazdu wózkiem. Blat ma zaokrąglone brzegi. Zapewniliśmy też dużą przestrzeń manewrową.

Szczegółowe informacje na temat funduszy europejskich oraz zasad pozyskiwania dofinansowania udzielane są w Punkcie Kontaktowym zlokalizowanym na drugim piętrze.

Ciągi komunikacyjne. Szerokość korytarzy i drzwi oraz brak zmian poziomów zapewnia przestrzeń wolną od przeszkód. Klatka schodowa jest szeroka. Po obu stronach zamocowano poręcze, które dodatkowo oznaczone są numerem piętra w alfabecie Braille’a. Pierwszy i ostatni stopień są oznaczone kontrastowo. Na ścianach umieszczone są kontrastowe oznaczenia z numerem piętra.

Toalety. Na parterze, po prawej stronie za Recepcją budynku oraz na drugim i dziewiątym piętrze zajmowanym przez MCP znajdują się toalety dla osób z niepełnosprawnością.

Pies asystujący. Pies przewodnik. Osobom z niepełnosprawnością zapewniamy możliwość przebywania z psem asystującym lub psem przewodnikiem w siedzibie MCP.

Ewakuacja. W przypadku ogłoszenia ewakuacji w budynku uruchamiana jest dźwiękowa sygnalizacja alarmowa. Dodatkowo drogi ewakuacyjne oznaczone są w sposób wizualny — oświetlone tabliczki ewakuacyjne. W MCP ewakuacja osób ze szczególnymi potrzebami opiera się na wsparciu udzielanym przez wyznaczonych i przeszkolonych pracowników. Dysponujemy krzesłem wspierającym ewakuację osób ze szczególnymi potrzebami, które znajduje się na dziewiątym piętrze (obok klatki schodowej). Dodatkowo na parterze znajduje się drugie krzesło wspierające ewakuację należące do Kompleksu Biurowego Korona.

Dostępność informacyjno-komunikacyjna

Przed wejściem głównym znajduje się tablica informacyjna wskazująca jakie firmy mają siedzibę w budynku Newton. Na parterze przy Recepcji budynku (po lewej stronie od wejścia) znajduje się duża, kontrastowa tablica informacyjna z wykazem firm mających siedzibę w budynku. Na każdym piętrze, zajmowanym przez MCP, na wprost wyjścia z wind, umieszczone są tablice informacyjne wskazujące jakie komórki organizacyjne MCP znajdują się na danym piętrze. Informacja o Punkcie kontaktowym jest dodatkowo oznaczona kontrastową strzałką. Przy każdym pokoju znajdują się kontrastowe tabliczki informacyjne formatu A4 zawierające: numer pomieszczenia, funkcję pomieszczenia lub nazwę komórki organizacyjnej z wykazem pracowników.

Na parterze w Recepcji budynku można uzyskać dodatkowe informacje na temat rozmieszczenia pomieszczeń. Pracownicy Recepcji budynku mogą powiadomić pracowników Sekretariatu MCP o Państwa wizycie i poprosić o obsługę na parterze. W Recepcji zainstalowana jest pętla indukcyjna.

Goście są przyjmowani w części zajmowanej przez MCP po uprzednim powiadomieniu Recepcji budynku przez osobę, do której się udają. Skierowanie gości na dane piętro może odbywać się przy użyciu hasła ustalonego między przedstawicielem MCP oczekującym gościa, gościem i Recepcją budynku. Drzwi wejściowe na poszczególne piętra MCP otwierają osoby oczekujące gości lub pracownicy Sekretariatu. Osoby, które nie są zapowiedziane kierowane są przez Recepcję budynku do Sekretariatu MCP na dziewiąte piętro.

Obsługa osób słabosłyszących i głuchych. W MCP dostępna jest usługa tłumacza języka migowego on-line (wideotłumacz). Z wideotłumaczem można się połączyć wchodząc na stronę: Polskiego Związku Głuchych Oddział Łódzki. Wystarczy mieć dostęp do Internetu oraz kamerę w komputerze, telefonie lub innym urządzeniu. Usługa jest bezpłatna. Z wideotłumacza można również skorzystać podczas wizyty w naszej siedzibie.

Więcej informacji na temat usługi zamieściliśmy w zakładce Tłumacz języka migowego.

Na stronie umieściliśmy informację o zakresie działalności MCP w Polskim Języku Migowym oraz tekst odczytywalny maszynowo.

W Sekretariacie MCP zainstalowaliśmy pętlę indukcyjną. Pętla jest włączona i gotowa do pracy bez konieczności jej aktywacji i wcześniejszego zgłoszenia chęci wykorzystania. Pętle indukcyjne są zainstalowane również na salach konferencyjnych na pierwszym i dziewiątym piętrze. Ponadto dysponujemy przenośną pętlą indukcyjną, która jest wykorzystywana głównie w Punkcie Kontaktowym na drugim piętrze. Możemy ją wykorzystać także podczas spotkań, rekrutacji i obsługi Klientów w innych pomieszczeniach, jednak prosimy o wcześniejsze zgłoszenie takiej potrzeby.

Obsługa osób głuchoniewidomych. W MCP dostępna jest usługa tłumacza SKOGN (System Komunikacji Osób Głuchoniewidomych). Usługa jest bezpłatna. Prosimy o zgłoszenie potrzeby skorzystania z usług tłumacza co najmniej 3 dni przed planowaną wizytą. 

Na stronie znajduje się również informacja o zakresie działalności MCP w tekście łatwym do czytania i zrozumienia (ETR).